اطلاعات پروژه

آرام بند چیست؟

 

دلیل ساختن آرام بند و تاریخچه ی آن:

در اواخر قرن ۱۹ تعدادی از مخترعین و مهندس ها به دنبال پیدا کردن طرحی تکمیلی بودند که توسط آن بتوانند روند بسته شدن درب، پس از عبور افراد را کنترل نمایند. آنها می خواستند راهی پیدا کنند که در آن نیازی به بستن درب توسط خود شخص، پس از عبور نباشد و درب بصورت خودکار (توسط نیروی جک) بسته شود.

لذا با توجه به احساس نیازهای مداوم به این محصول، در سال ۱۸۷۳ نخستین دستگاه آرامبند توسط فرانسیس ریچاردز طراحی شد و به ثبت رسید.

آرام بند اولیه
آرام بند اولیه

این طرح اولیه ی آرامبند شامل پوسته ای شبیه به لوله ، فنر و پیچ بود.

پس از گذشت ۷سال، لوییس نورتن توانست پس از تحقیقات و بررسی طرح اولیه ی آرام بند، با اضافه نمودن فشار هوا و سیلندر ( به منظور کنترل شدت و سرعت بسته شدن درب) طرح را تکمیل تر نموده و آنرا بهبود ببخشد.

با این وجود هنوز هم آرام بند های ساخته شده در این دوران، دارای فرم ظاهری مناسب و عملکرد بی نقصی نبودند.

با گذشت زمان، در سال های بعد با کمک گرفتن از مواردی مثل روغن هیدرولیک، فنرهای متفاوت و شیر تنظیم، طرح را ارتقا بخشیدند.

موارد استفاده از آرام بند ها:

امروزه استفاده از آرام بند ها علاوه بر ساختمان های سازمان ایمنی (که استفاده از آرام بند در آنها الزامی است) در سایر نقاط ساختمان های مختلف مانند تجاری، مسکونی، اداری، آموزشی، و… رواج یافته است.

از آرام بند ها برای درب ورودی(درب لابی) ، درب جدا کننده مکان های مختلف، سرویس ها و … استفاده می شود.

روش کار آرام بندها و مکانیزم آنها:

بصورت کلی می توان گفت در پایه ی کار کلیه ی آرام بندها از ساز و کار فنر، پیستون، سیلندر و روغن های هیدرولیک استفاده شده است. آرام بند ها به دو دسته ی کنترلی و غیر کنترلی تقسیم می شوند. انتخاب آرام بند کنترلی یا غیر کنترلی، با توجه به نوع کاربری ساختمان، حساسیت، توان آرام بند و وزن آن، و همچنین بودجه ی مالی کارفرما صورت می گیرد.

عملکرد آرام بند غیر اتوماتیک (دستی)

درب های غیر اتوماتیک هنگام باز شدن درب، انرژی را به انرژی پتانسیل در فنر ذخیره مینماید و بعد از عبور کردن فرد، انرژی تخلیه شده و درب میبندد. در بعضی از آرامبند ها  میزان تخلیه انرژی فنر و سرعت بسته شدن درب را توسط پیستول و مدار هیدرولیکی کنترل می کنند.

اضافه کردن پیستول  و کنترل سرعت بسته شدن درب، باعث میشود درب بصورت ناگهانی و با سرعت بالا بسته نشود و به فرد یا خود درب و لولاهای آن ، آسیبی نرسد.

آرام بند غیر اتوماتیک
آرام بند غیر اتوماتیک
آرام بند غیر اتوماتیک
آرام بند غیر اتوماتیک
عملکرد آرام بند اتوماتیک

در این نوع آرامبند ها ، بستن درب توسط شخص صورت نمیگیرد بلکه توسط آرامبند انجام می شود.

عملکرد این آرامبندها به این صورت است که انرژی اولیه برای باز شدن درب، توسط انرژی الکتریکی تامین شده و امنیت و کنترل آن برای جلوگیری از عدم برخورد به افراد در حال تردد، به عهده ی سنسورها می باشد.

سرعت باز شدن و بستن درب نیز، توسط مداری که در آرامبند تعبیه گشته است کنترل می شود.

آرام بند اتوماتیک
آرام بند غیر اتوماتیک
آرام بند اتوماتیک
آرام بند اتوماتیک

آرام بند ها با دستگاه هایی همچون اکسس کنترل، اثر انگشت خوان، کلید، کارت خوان قابلیت ارتباط دارد.

 

  • شرکت ایمن صنعت، ارائه دهنده آرام بند های اتوماتیک و غیر اتوماتیک می باشد. شما عزیزان میتوانید با مشاوران ما ارتباط برقرار کرده و این محصول مدرن را  خریداری نمایید.
  • تلفن تماس: ۷۸-۱۲-۶۷۸-۰۹۱۲