اطلاعات پروژه

شیشه سکوریت چیست؟

همه ی ما از لزوم استفاده از شیشه ها در زندگی امروزه باخبریم. همانطور که میدانیم، شیشه ها در کنار فواید و کارآمدی هایی که برای ما دارند، گاهی اوقات سبب آسیب ها و خطراتی نیز می شوند.

طبق تحقیقات انجام شده و گزارشات، هرساله آمار بسیاری از حوادث مرتبط با شیشه گزارش می شود.

شیشه جزو متریال هایی است که امروزه در همه ی بنا ها و سازه های بشری بکار برده می شود، لذا میتوان گفت به همان میزان نیز مردم در معرض خطر ناشی از شکستگی و خورد شدن آن به دلایل گوناگون هستند. همانطور که علم روزبه روز درحال رفع مشکلات زندگی و روزمره ها است، توانسته است این مشکل را با بکارگیری از روش هایی نوین و تولید شیشه سکوریت رفع نماید.

شیشه سکوریت
شیشه سکوریت

شیشه میرال یا شیشه سکوریت:

یکی از مقاوم ترین شیشه ها در صنعت ساختمان سازی شیشه های میرال یا همان شیشه سکوریت ها هستند.

با فرآیندی خاص و حرارت دهی می توان این محصول مقاوم را تولید کرد. پیش از انجام فرایند سکوریت کردن شیشه، باید آنرا به اندازه های دلخواه برش داد زیرا بعد از سکوریت کردن شیشه، امکان برش دادن، شکل دهی وسوراخ کردن شیشه وجود ندارد.

شیشه سکوریت پنجره ها
شیشه سکوریت پنجره ها

تاریخچه ی شیشه سکوریت :

در سال ۱۹۲۹ اولین شیشه نشکن جهان تولید شد و پس از آن دستخوش تغییراتی قرار گرفت و روز به روز پیشرفت کرد. در ایران نیز حدودا بیش از ۴۵ سال از تولید شیشه های نشکن میگذرد. اولین کارخانه ای که در این زمینه فعالیت کرد، میرال نام داشت و تا سال ها تولید شیشه سکوریت تنها توسط این کارخانه انجام میگرفت. به همین دلیل است که شیشه های نشکن را با نام میرال نیز میشناسند. به مرور زمان با توجه به گسترش استفاده از شیشه های نشکن، کارخانه های بسیاری شروع به ساخت این شیشه ها نمودند. امروزه در ایران با بهره گیری از تکنولوژی های جدید و روز دنیا، شیشه های سیکوریت با کیفیتی روانه ی بازار شده است.

نحوه ساخت شیشه میرال (سکوریت):

ساخت شیشه سکوریت، یک فرآیند حرارتی است و بر روی شیشه هایی که مصارف ساختمانی دارند اعمال می گردد.

همچنین می توان این فرآیند را بر روی سایر شیشه ها اعم از شیشه های رنگی، چاپ شده، لعاب خورده یا رفلکتیو  نیز انجام داد. تفاوت شیشه های سکوریت با سایر شیشه های معمولی در مقاومت و استحکام آن است. شیشه های سکوریت حدود ۴ تا ۷ برابر شیشه های معمولی و خام مقاوم تر هستند و زمانی که دچار شکستگی شوند، تکه های آن بی خطر و ایمن هستند.

شیشه سکوریت شکسته
شیشه سکوریت شکسته

چه فرآیندی برای سکوریت شدن شیشه ها مورد استفاده قرار می گیرد؟

برای سکوریت کردن شیشه ها ، ابتدا جام شیشه را بطور یکنواخت گرم می کنند تا کم کم دمای آن به ۷۰۰ درجه برسد. سپس این شیشه ی گرم را با دمیدن هوای سرد از هر دو طرف به سرعت سرد می کنند. یعنی زمانی که شیشه تا مرحله ی نرم شدن رسید، به سرعت دمای آن را سرد می کنند.

چون هنگام سرد کردن شیشه ، لایه ی بیرونی آن زودتر سرد می شود، این امر باعث بالا رفتن استحکام شیشه می شود. در علم مکانیک گفته می شود زمانی که مرکز شیشه دیرتر از سطح آن سرد شود، تنش های دائمی در شیشه ایجاد می گردد که باعث بالا رفتن استحکام و قدرت شیشه می شود.

برای سفارش شیشه سکوریت و یا دریافت مشاوره رایگان، کافیست با شماره تلفن زیر تماس حاصل نمایید تا کارشناسان ما اقدامات لازم را جهت انجام سریعتر سفارش شما انجام دهند.

تلفن تماس: ۷۸-۱۲-۶۷۸-۰۹۱۲